Kızlık Zarı İstanbul

Kızlık Zarı İstanbul

Kızlık Zarı İstanbul

Kızlık zarı bozulma şekline göre geçici kızlık zarı dikimi (kızlık zarı istanbul) veya kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) yapılmaktadır.

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin , yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir.Bu durum yalnız bizde değil, birçok kültürde geçerlidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ne yazık ki genç kadınların “ kızlık zarı muayenesi” için kliniğe getirilmelerine ve böylece bazen küçük düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olmaktadırlar.

Kızlık zarı tam olarak nerededir ve ne işe yarar?

Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır.

Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın ,ortasında delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (Pelvik enfeksiyon) ve vaginit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.

Kızlık zarı istanbul yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Evet gösterebilir. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir.Ortasında bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki ,muayenede zar neredeyse hiç yok sanılabilir.Bazı çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir ve her adet döneminde genç kız “adet olamamaktan ,ancak aşırı ağrıdan” yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

Tıbbi bir sınıflama ise şöyle yapılabilinir;

1. Şekline göre:

 • Halka şeklinde (H.annulare)
 • Yarımay şeklinde (H.semilunare)
 • Dudak şeklinde (H.labiale)
 • Deliksiz (H.imperforatus)
 • Kalbur şeklinde (H.cribriformus)
 • Septalı (H.septatus)

2. Karakterine göre:

 • Çok küçük delikli
 • Orta boy delikli
 • Çok geniş delikli
 • Düz kenarlı
 • İnce tırtıklı (H.denticulare)
 • Derin çentikli
 • Çiçek tacı
 • Saçaklı
 • Katmerli

3. Mukavemetine göre:

 • Zayıf
 • Lifli
 • Tendon kıvamında
 • Kıkırdağımsı
 • Elastik zar
 • Elastikiyeti olmayan zar

Annüler kızlık zarı en sık görülendir.

Semilunare (Yarımay şeklindeki) dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki esnasında yırtılmaz. Ancak doğum da yırtılır.

Delikli zarın ilişki esnasında yırtılması biraz daha zor ve acılıdır.

Carnous (etli, kalın) kızlık zarının ilişki ile yırtılması çok zor olduğu için veya yırtılma sonrası kanama oranı fazla olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.

Kızlık zarı doğum sonrası kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.

Kızlık zarı cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

Kızlık zarı cinsel işikide nispeten esnek olmasına karşın, vajinanın içine girme denemelerinde (cinsel ilişkiyle, parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır. Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Bunun sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2’sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir.

İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır.Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu olaya psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.Ön sevişmeyle vaginada yeterli kayganlaşma sağlanmalı, eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır.

İlk cinsel deneyimin mutlaka ağrılı olması gerekmez.Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkekte yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.

Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu sebeple uygun bir korunma yöntemi kullanarak ilişkide bulunulması en idealidir.

İlk cinsel ilişkide zar aşırı kanayabilir mi?

Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vagina dokusuda yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur.  Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olmasıda bu duruma katkıda bulunabilir.

Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde ,en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar.Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla “damarlı” olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.

Yaygın olan bir diğer eğilimde sadece ultrasonografi ile muayene yapmaktır. Bu genellikle jinekolojik muayeneden korkan, utanan veya kızlık zarına muayene nedeni ile bir zarar geleceğini düşünen kişilerin tercihidir.

Bakire bir kadının değerlendirilmesinde yalnızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir. Akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirilmesinde kızlık zarına hiçbir zarar vermeden makattan muayene yapılması mümkündür ve ihmal edilmemelidir.

Kızlık zarının ne ile yırtıldığı bilinebilir mi?

Yırtılmış bir kızlık zarının ne ile ve nasıl yırtıldığı bilinemez.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?

Yırtılmadan sonraki ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir, yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce yırtılmış olsun fikir yürütülemez, ne zaman yırtıldığı bilinemez.

Yırtılan zar tekrar iyileşip, kapanabilir mi?

Hayır, farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiçbir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

Mastürbasyon yaparken yırtılabilir mi?

İçinize bir şey sokmadığınız sürece sadece sürtünme ile yapıyorsanız yırtılmaz.

Kızlık zarı tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarı tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu taleb eden kadınlar ve uygulayan doktorlar vardır.Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur.Kısa zaman önce olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir.Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

Kızlık zarı tamirinde genellikle iki farklı yöntem kullanılır. Hastanın durumuna uygun yöntem seçilir ve tecrübeli bir doktor tarafından uygulanırsa başarısızlık oranı çok düşük olacaktır.

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarı ilişkiye girilen kişi Kesinlikle HAYIR. Sadece Kadın-Doğum uzmanları ve Adli tıp uzmanlarınca anlaşılabilir.

Kızlık zarı tamiri ameliyatı ne kadar sürer, ağrı veya acı hissedilir mi?

Kızlık zarı tamirinde, ağrı veya acı duyulmaz. Hasta uyutularak yapılır. 10-30 dakika arasında yapılabilir. Operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz. Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

Bir kez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarı, gerekirse defalarca tamir edilebilir.

Operasyondan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kızlık zarı operasyonundan sonra özel bir şey gerektirmez. İlk birkaç gün doktorunuzun önerilerine uymak gerekir. Rahatlıkla ilk günden sonra duş alınabilir.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Bu kızlık zarının tipine doktorunuzun yapacağı operasyona bağlıdır.Bazen birkaç gün, bazen birkaç ay, bazende bir yıl önce yapılabilir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir mi?

Kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik olabilir. Diğer bir yol da ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vaginanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.

Muayenede kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılır. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.

GİZLİLİK TAAHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.