Gebelikte Nefes Alma Teknikleri

Gebelikte Nefes Alma Teknikleri

Gebelikte Nefes Alma Teknikleri

Gebelikte nefes alma tekniklerini öğrenmek özellikle doğum sırasında bazı faydaları vardır. Mesela bu sayede kanınızdaki oksijen düzeyi uygun seviyede kalır, ağrı daha az algılanır. Bu egzersizleri gebeliğin 16. haftasından itibaren uygulamalısınız. Öncelikle rahat bir yere oturun ve bağdaş kurun. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Nefes alıp verirken içinizden dörde kadar sayın, sonra bu sayıyı gittikçe artırın. Önce karnınızı sonra ciğerlerinizi nefesle doldurun, almış olduğunuz nefesle karın duvarının gerildiğini, nefesinizi verirken de karından dize kadar olan kasların idrar yaparmışsınız gibi gevşediğini hissetmelisiniz. Sakin bir ortamda gözlerinizi kapatarak ve konsantre olarak bu nefes alma egzersizlerini günde en az 15-20 dakika süreyle yapmalısınız.

Doğum sancılarınız başladığında nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeli, nefes alırken önce karnı sonra göğsü şişirmelisiniz. Derin ve yavaş nefesleri ağrı geçene kadar alıp vermeye devam edeceksiniz. Ağrı geçtiğinde normal nefes alabilirsiniz.

Ağrılarınız sıklaştığında kasılmalara uygun olarak ağzınızdan kısa nefesler alıp verecek şekilde, dudaklarınızı hafif büzerek üflemeye çalışıyormuş gibi yapmalısınız.

Nefes almaya konsantre olmanın yanı sıra doğum sancılarının olmadığı ağrısız geçen dönemde gevşemek önemlidir. Ağrının olmadığı zaman vücudunuzdaki kasları yukardan aşağıya gevşetmeye çalışabilirsiniz. Doğumda sancıların doğuma yardımcı olması için yüz, çene ve bacakların gevşetilmesi çok önemlidir. Ayrıca gözünüzün önünde hoşunuza giden bir şeyi canlandırmak, güzel ve sizi rahatlatacak bir olayı ya da görüntüyü düşünmek de size iyi gelebilir.